Záhadné razítko

Lubor Kunc

Poprvé publikováno v casopise Czechoslovak Specialist c. 2 / 2003

 

English Summary:

The text deals with history and postal documents relating to begin of radio broadcasting between Czechoslovakia and America .

For English wording please click here.

 

Pred rokem jsem objevil bezny pohled z 30tych let vyfrankovany normalni znamkou (vydani Bedrich Smetana) odeslany z  Prahy do Ostravy. Da se rici, ze se jedna o zcela beznou celistvost, tak proc o ni mluvit ? Protoze ma velmi zajimave rysy.

Pojsme se nejprve na pohled podivat z filatelistickeho hlediska. Prvni razitko bylo pouzite na postovnim urade Praha 25, ktery mel na starosti vsechny postovni schranky v Praze. Pouzite strojove razitko bylo znacky Universal (vyrabene amer. firmou Universal) . Jelikoz adresatka nebyla v Ostrave zastizena, opatril postovni urad Moravska Ostrava 3 majici na starosti tuto cast mesta listek svym razitkem (norskym razitkovacim stojkem KRAG) a doslal pohled do Hostomic. Tato procedura dala vzniknout prvni zajimavosti : pouziti razitkovacich strojku obou spolecnosti tehdy dodavajicich razitkovaci strojky pro obalky/listky Ceskoslovenske poste na jedne celistvosti.

Nyni se muzeme na tuto celistvost podivat ocima prumerneho cloveka. Ostravske razitko obsahuje text "Radio Praha / je jedine prime / radiove spojeni / CSR s Amerikou" , coz je druha zajimavost na teto celistvosti.

Ma prvni myslenka, kdyz jsem uvedil tento napis byla, co za organizaci bylo vlastne Radio Praha . Nastartoval jsem svuj internetovy prohlizec a okamzite jsem nasel stranku www.radio.cz patrici Radiu Praha ! Kontaktoval jsem se s jeho pracovniky a ziskal od nich mnoho zajimavych informci o historii a soucasnosti teto rozhlasove stanice.

Jednim z prvnich pokusu o spojeni CSR s krajany zijicimi v zahranici ucinila v roce 1924 stanice Radiojournal. Prvnimi jazyky uzivanymi ve vysilani byly anglictina a Esperanto, vetsinu obsahu vysilani tvorila hudba. V roce 1926 byl zrizen novy vysilac v Praze - Strašnicích : jednalo se o jeden z tehdy nejvykonnejsich vysilacu v Evrope, ktery umoznil rozhlasove vysilani pres Atlantik, neslo tehdy vsak o pravidelne vysilani .

Pocatkem 30tych let zacal mohutny rozvoj rozhlasoveho vysilani . Peknym prikladem tohoto pokroku je celistvost odeslana z Pardubic v cervenci 1931, ktera byla orazena razitkem propagujicim prvni celostatni den rozhlasu, ktery se mel konat 20.9. 1931.

 

Obrazkova strana pohlednice ukazuje vystavni areal v Pardubicich. V popredi je vyobrazena mala budova patrici firme Radiotechna Prelouc, coz byl predchudce pozdeji zalozeneho "monopolniho" cs. vyrobce rozhlas. prijimacu Tesla Prelouc. Firma Tesla Prelouc zustala statnim podnikem az do roku 2001, kdy vstoupila do konkurzu .

Dalsi zajimavou celistvosti je dopis z roku 1933 adresovany na hrabenku Thun-Hohensteinovou s razitkem propagujicim placeni rozhlasovych koncesionarskych poplatku.

 

V polovine tricatych let se zacal rozhlas dale oslovovat verejnost. Jednou z cest k tomu byla "Vanocni rozhlasova soutez", jejiz vitezove mohli poslouchat radio od 3 do 12 mesicu zdarma. Radio propagavalo tuto akci i strojovym razitkem uzivanym postov. uradem Praha 25 a informace o teto akci byly dostupne na vsech ceskolovenskych postovnich uradech.

 

Novym pokrokem v zamorskem vysilani bylo roku 1934 ucinene rozhodnuti zridit novy vysilac v Podebradech. Ten byl uveden do provozu dne 31. 8. 1936, kdy zacala oficialne vysilat nove zalozena stanice Radio Praha . Od roku 1936 se staly soucasti vysilani zpravy, hudba a prednasky. Uzivanymi jazyky byly cestina, slovenstina, nemcina, anglictina a francouztina. A k tomu jeste brnenska a ostravska pobocka Radia Praha zajistovala vysilani v Esperantu.

Roku 1937 bylo vysilani rozdeleno do 3 pasem : prvni bylo zamereno na Ameriku, druhe na Orient a treti na Evropu. Obsah vysilani zustal stejny jako v roce 1936, pouze se vysilalo ve vice jazycich – ve spanelstine, portugalstine, italstine a srbstine. Doba vysilani cinila 4 hodiny denne.

V roce 1938 bylo vysilani rozdeleno do 4 pasem – vysilani pro Ameriku dostalo 2 pasma (jedno pro Severni, druhe pro Jizni Ameriku) a Orient a Evropa po jednom pasmu. Doba vysilani se zvysovala az na 22 hodin denne – obzvlastne v zari a rijnu 1938, kdy Hitler okupoval Sudety. Diky politicke situaci v Evrope se staly hlavni soucasti vysilani politicke zpravy.

Svobodne vysilani Radia Praha skoncilo dne 15.3.39, kdyz Hitler okupoval zbytek Ceskoslovenska. Okamzite pote bylo vymeneno osazenstvo stanice a naciste zacali provozoval 3 hodinnove kazdodeni vysilani pro krajany v Severni Americe. Avsak diky obsahu vysilani bylo toto neuspesne.

Normalni vysilani bylo obnoveno roku 1945. Spolu s ceskou, slovenskou, francouzskou sekci byla obnovena i americka sekce. Prelomem se stal 28.4.1948, kdy se stat rozhodl, ze prevezme kontrolu nad veskerym vysilanim. V roce 1952 bylo Radio Praha vybrano jako oficilani rozhlasova stanice Ceskoslovenska pro zahranici (mozna si nekteri z Vas vzpomenou na filatelisticke vysilani Radia Praha zamerene na propagaci prvni svetovou fil. vystavy PRAGA 62). Tento stav trval az do roku 1990, kdy bylo na 5 mesicu zastaveno vysilani v cizich jazycich , ktere bylo obnoveno dne 7.5. 1990 v anglictine, francouzstine, nemcine a spanelstine. Toto rozdeleni vysilani je platne dodnes. Od roku 1994 vysila Radio Praha mimo jine pres internet a od roku 1995 je mozno ho slyset v Evrope a Severni Americe prostrednictvim satelitu.

Toto mel byt konec pribehu, ktery jsem objevil diky nalezu jedne "normalni" pohlednice, ale neni. Pokud srovnate datum razitka na dopisnici (1934) a pocatek vysilani Radia Praha (1936), uvidite, ze je se deje neco divneho. Pokracoval jsem ve svem patrani a konecne nasel uplny otisk razitka. Jedna se o razitko v ceskem jazyce pouzite na post. urade Uherske Hradiste, resp. o totez razitko ve slovenskem jazyce pouzite na post. urade Nove Zamky .

 

 

Razitka nam ukazuji, ze vysilani bylo uzivano pro telegrafni zpravy nikoliv pro rozhlasove vysilani ! Jedinou otevrenou otazkou zustava, co bylo Radio Praha, avsak toto muzeme vysvetlit nasledovne . Radio Praha nebylo zadna orgnizace, jednalo se pouze o poznamku pro postaky, aby zaslali vsechny takoveto telegramy do Prahy k jejich odvysilani (stejny postup znamy napr. z lodni posty, kdy dopisy odesilane do nebo z USA byly oznacovany poznamkami oznamujicimi druh prepravy jako napr. "S/S Georgic") .

A to je skutecny zaver clanku. Chtel bych zde podekovat vsem zamestnancum Radia Praha za poskytnuti informaci o jejich stanici a pocatcich rozhlasoveho vysilani v Ceskoslovensku.

 

Zdroje :

 

Důležité upozornění :

Tento clánek ci jeho cást nesmí být publikován, pretiskován ci preváden do jakékoliv materiální ci nemateriální formy bez písemného souhlasu autora.

 

Vaše dotazy ci pripomínky autorovi tohoto clánku můžete zaslat prímo na jeho e-mail