Make your own free website on Tripod.com

Podlepka : co to je ?

Lubor Kunc

lubor.kunc@seznam.cz

 Některý z návštěvníků již možná viděl starší dopis, kde je známka nelepena na potištěném kousku papíru, který byl následně upevněn na obálku. Tento potištěný papírek se nazývá podlepkou . Jedná se o vynález z doby Rakousko-Uherska, kdy se čeští vlastenci pokoušeli přesvědčit Rakouskou poštovní správu, aby vydala známky s českými motivy nebo alespoň s českým textem. Ta to však odmítala a trvala na německém charakteru vydávaných poštovních známek (když si prohlédnete rakouské poštovní známky z let 1850 – 1918, zjistíte, že neobsahují ani jediné české slovo).

Nějaký nápaditý člověk objevil, že pokud nemůže být čeština užívána na známkách, mohou být známky lepeny na kousky papíru obsahující český text. Velmi populární byly podlepky zejména v roce 1908, kdy se u příležitosti 60. výročí vlády císaře Františka Josefa I. konaly velké výstavy a byla vydána zvláštní série poštovních známek. České vlastenecké organizace připravili u této příležitosti podlepky, které byly vytištěny ve stejném stylu jako předmětné poštovní známky.

Se vznikem Československa v roce 1918 zanikly politické důvody k vydávání podlepek, jelikož čeština a české motivy se staly nedílnou součástí známek nového státu. Podlepky přesto existovaly a byly relativně často využívány organizátory společenských či kulturních akcí jako levný propagační prostředek a zároveň možnost, jak přitáhnout pozornost sběratelů k akcím, ke kterým nebyla vydána žádná příležitostná emise poštovních známek.

Bylo by výborné, kdybych mohl zakončit tento článek informací, kdy přestaly být podlepky používány. Bohužel to však nevím, osobně jsem ale neviděl nikdy podlepku použitou během druhé světové války či po roce 1945, můžeme tedy očekávat, že zanikly někdy v této době.

Důležité upozornění :

Tento článek či jeho část nesmí být publikován, přetiskován či převáděn do jakékoliv materiální či nemateriální formy bez písemného souhlasu autora .

 

Vaše dotazy či připomínky autorovi tohoto článku můžete zaslat přímo na jeho e-mail